teisipäev, 20. november 2012

Võiõli ehk ghii

Ghee, eestipäraselt ghii, saadakse või pikaajalisel kuumutamisel madalal temperatuuril, kuni võist on eraldatud kogu vesi ja piimasuhkur on karamelliseerunud ning järele jääb selge, kuldse jumega rasv.
ghii
Või sees on umbes 80 % rasva, 18 % vett ja  2 % piimavalku. Ghii valmistamisel aurab vesi ära ja piimavalk, mis muidu juba 120 kraadi juures kõrbema hakkaks, eraldatakse samuti, nii et järele jäänud kvaliteetne võirasv kannatab kuumutamist 190 kraadini.

Ghii valmistamine pole keeruline ja õigesti tehes nõuab väga vähe koka tähelepanu.

Vaja läheb:
maitsestamata 82 % võid

1) Või sulatamiseks vali keskmine kuumus.
2) Kui või on sulanud ja võimassi pind on kaetud valge koheva vahuga, vähenda kuumus väikseima võimalikuni. Nüüd võid jätta ta üksi ilma segamata keema. Kui ghii kipub põhja kõrbema, on kuumus liiga suur. Eesmärk on võist kogu vesi välja aurutada ja piimavalk eraldada. Piimavalgu saab ka lühikese ajaga kätte, aga liigkärsitu keetmisega jääb osa vett ghii sisse ja hiljem läheb väärt kraam lihtsalt hallitama.
3) Selle koheva vahu võid korjata vahukulbiga purki. Järgmised paar päeva saad kasutada seda putrudesse, aedviljapadadesse, suppidesse, teraviljaküpsetistesse jm toitudesse lisamiseks. See on puhas piimavalk. Kogu vahtu, mis ghii valmistamise protsessi käigus tekib, pole vaja ära riisuda. Kui Sa ei riisu, settib ta ise hiljem põhja.
4) Ghii on valmis siis, kui vahtu enam juurde ei teki. Sa näed potis läbipaistvat ja kuldset võirasva. Mingid väiksed mullikesed pinnal on, aga tükid on vajunud põhja ja muutunud seal ilusaks pruuniks. Teiseks:  kui kogu aeg toimub potis midagi, siis aga ühel hetkel on vaikus. Kahtled, kas ikka pliit töötab jms. Vot siis ongi valmis. Kui selle aja mööda lased, on järgmiseks tunnuseks see, et järsku hakkab uuesti suurel hulgal vahtu tekkima. Jälgi, et ghii ära ei kõrbeks. Kui ghiid liiga suurel kuumusel või liiga kaua valmistada, muutub ta tumedaks. Kui lõhn on hea, võid seda veel kasutada, aga kui ta ka lõhnab halvasti, siis on ta kõlbmatu.
5) Tõsta pott tulelt. Kalla ghii läbi sõelale asetatud marli purkidesse. Ettevaatlikult tehes saab hakkama ka ilma selle sõela-süsteemita. Arvesta, et kui jätad ghii potti kauaks seisma, siis ta hangub ära. Selleks, et teda kallata saaks, tuleks potti uuesti natuke soojendada.  Ka see osa, mis poti põhja settis, sobib mõned päevad toidu sisse lisamiseks.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar